חמישי, 21 מרס 2013 00:00

דברים בטקס חלוקת תעודת זהות לתלמידי תיכון

 

תמונת מצב על שותפות הגורל עם החברה הערבית

הכנסת ה-18 

 

תלמידים יקרים, יום קבלת תעודת הזהות הוא יום מרגש. טקס התבגרות אזרחי בו אתם לוקחים חלק פעיל, בתהליך הפיכתכם לאזרחים מלאים, אזרחים מן המניין.

אמנם ייקח קצת יותר זמן עד אשר תהיו רשאים לבחור ויותר מאוחר אף להיבחר לכנסת, אבל קבלת תעודת הזהות הישראלית היא רגע מכונן בתהליך האזרחי. אזרח הוא בוגר בעל זכויות, אך גם בעל אחריות ובעל חובות. החוויה האזרחית לא מצטמצמת בעמידה בדרישות וחובות החוק ובעמידה על כל המגיע לי.

אזרחות אמיתית איננה רק למה אני זכאי, אלא גם מה אני יכול לתת. כיצד אני יכול לתרום, איך אני משפר את פני החברה בישראל. שיאה של החוויה האזרחית היא כמובן במעורבות פוליטית, בהצבעה בבחירות, ובמירוץ לכנסת. אלה הם צמתים בהם אני מממש את זכותי להשפיע על האופן בו תתנהל מדינת ישראל. צמתים בהם אנו נדרשים לחשוב כיצד אנו לוקחים אחריות לחיינו, אחריות לחברה כולה. והחברה הישראלית כפי שאתם יודעים היטב, איננה "עוד חברה". החברה הישראלית היא חברה מורכבת, קוטבית, מפולגת, היא חברה שבפניה מונחים אתגריים חברתיים ומדיניים מורכבים וקשים. היא חברה שנדרשת לסלול באומץ, בסבלנות ובנחישות, דרך לחיים משותפים של קבוצות תרבותיות, לאומיות ודתיות שונות שהשקפות עולמן לעתים מנוגדות וסותרות.

הרוב הציוני יהודי במדינת ישראל מוכרח ללמוד לפתוח את שערי הישראליות בפני קבוצות אוכלוסייה בתוכו שאינן ציוניות כמו רבים גם באוכלוסייה החרדית, ואינן יהודיות. כך, יחד עם חברי כנסת רבים התקוממתי לשמע הביקורת על כבוד שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, שנמנע משירת המנון התקווה בטקס השבעת נשיא בית המשפט העליון הנכנס, כבוד השופט אשר גרוניס. לצערי, רבים מחבריי עדיין לא מבינים מה הבעיה עבור אזרח ערבי במדינת ישראל לשיר את השורות, "כל עוד בלבב פנימה, נפש יהודי הומייה". מנגד, החברה הערבית בישראל צריכה להביא לידי ביטוי את תרומתה הייחודית למרקם החיים במדינת ישראל.

 

נערים יקרים, בבוא היום אתם תהיו מנהיגי דור העתיד של החברה הערבית בישראל. שותפות אמת, שותפות גורל, בין ערבים ויהודים בארץ הזאת שנועדו לחיות יחדהיא תנאי שאין בלתו לשגשוג חברתי וכלכלי ולהבטחת העתיד המשותף שלנו כאן. אך המחויבות הזאת איננה מוטלת על כתפי המגזר היהודי בלבד. אמת. על הממשלה להקצות את המשאבים הדרושים על מנת לטפל בקיפוח בתקציבים ובתשתיות של החברה הערבית בישראל. אך, יחד עם זאת, העבודה החברתית, המאמץ לשינוי אמיתי ולטובה של מרקם היחסים בין יהודים וערבים בארץ הזאת מוטל על כתפי המנהיגות הערבית והמנהיגות היהודית גם יחד. אזרחיה הערבים של מדינת ישראל צריכים להכיר במדינת ישראל ולקבל עליהם את חובותיהם האזרחיות כלפיה, ולהיות נכונים להשתלב בה מתוך רצון לתרום, לה ולהם. כך למשל, על ידי הצטרפות למסלול השרות האזרחי. חשיבה סקטוריאלית צרה איננה מקדמת עתיד טוב יותר עבורנו ועבור ילדינו ותורמת לא פעם לליבוי להבות האיבה שבין המגזרים.


עלינו להתחיל לצקת משמעות חיובית לחיינו המשותפים כאן, אם על ידי הקדשת שעות חינוך בבתי הספר, זה ללימוד תרבותו ודתו של זה, ואם על ידי הוספת הערבית המדוברת כמקצוע חובה בבתי הספר דוברי העברית. עליכם, דור העתיד, דור האזרחים החדש, מוטלת המשימה החברתית החשובה הזאת של סלילת הדרך המשותפת המושתתת על כבוד הדדי בין אזרחי ישראל כולם. רק דרך כזאת, רק שילוב ידיים כזה, יוכלו להבטיח לנו ולילדינו אופק כלכלי וחברתי, חיים של שותפות וצמיחה.

אני מברך אתכם ביום המיוחד הזה. תודה לכם שבאתם לחגוג את המאורע החשוב הזה כאן, במשכנה של הדמוקרטיה הישראלית, ליבה של ה"חוויה הישראלית", בכנסת ישראל.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית