חמישי, 16 פברואר 2012 00:00

דברים בנושא רצח העם הארמני

 

דברי יו''ר הכנסת בדיון בנושא רצח העם הארמני

מליאת הכנסת, הכנסת ה-18, 12.06.2012חברי הכנסת,

בשנת 1915, בימים בהם התרחש רצח הארמנים, כתב אבשלום פיינברג, איש ניל"י, את הדברים הבאים, ואני מצטט: "כבר נשחקו שיני מחרון, מיהו הבא בתור? כי הנה התהלכתי על האדמה הקדושה והמקדשת, בדרך העולה ירושלימה, ואשאל עצמי אם חיים אנו לעת הזאת, בשנת 1915, או בימי טיטוס או נבוכדנצר? וגם שאלתי עצמי, אם רשאי אני לבכות על שבר בת עמי בלבד ואם לא הוזיל ירמיהו דמעות דם גם על הארמנים?! ". כך כתב.

בארץ ישראל של אז איש לא התכחש לטבח הארמנים.

תושבי ירושלים ראו אותם מגיעים באלפיהם, מזי רעב, אודים מוצלים מאש. העדויות על הטבח,
היו ברורות וחדות. השאלות שהדהדו, לאבשלום פינברג היו שתים: מי הבא בתור? והאם נזיל אנחנו, היהודים, דמעות דם, גם על הארמנים?

את התשובה לשאלה הראשונה, נתנה ההיסטוריה שני עשורים אחר כך. היהודים היו הבאים בתור. אנחנו היינו הבאים בתור, אך ב1915 כלל לא ידענו ולא שערנו זאת. מי שהגה את הפתרון הסופי עבור היהודים, התרשם שבבוא היום העולם ישתוק כפי ששתק נוכח רצח הארמנים.  

שאלתו השנייה של פיינברג מונחת עדיין לפתחנו: האומנם נבכה רק את שבר עמינו, או שמא גם את שברם של הארמנים? האומנם נשמיע את קולנו, כאשר עמים אחרים נתונים להשמדה או שמא לנצח נשאר אדישים?

חברי הכנסת. מוטלת עלינו חובה מוסרית לזכור ולהזכיר את הטרגדיה שפקדה את העם הארמני בה אבדו למעלה ממיליון מבניו בתקופת מלחמת העולם הראשונה; ואסור להפכה לנושא פוליטי.

אני מודע לרגישות המוזכרת מעת לעת, בכל פעם שעולה נושא זה בשיח הציבורי שלנו. אבל חשוב להבהיר: אין מדבר כאן בהאשמה שאנחנו מפנים כלפי טורקיה דהיום ובוודאי לא כלפי ממשלת טורקיה הנוכחית.

דווקא כאזרחי מדינת ישראל, שבמידה מסוימת היא גם תולדה של אסונות שפקדו אותנו, וכמי ששמעו לא אחת טענות המכחישות ללא כחל וסרק את הזוועה שפקדה אותנו, אני סבור שלא יעלה על הדעת שהכנסת תתעלם מטרגדיה זו, שהעובדות ההיסטוריות לגביה הן מוצקות ומבוססות דיין.

אכן, יש עדיין ויכוח בין העם הטורקי לעם הארמני. אך ויכוח זה, איננו יכול להצדיק שמץ של התכחשות לאסונו של העם הארמני. אנו מתקשים לסלוח על התעלמותם של עמים אחרים מאסוננו, ואסור לנו להתעלם מאסונו של עם אחר. זוהי חובתנו המוסרית כבני אדם וכיהודים.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית