רביעי, 05 פברואר 2014 00:00

דברים בנושא הזהות היהודית

 

מפגש עם משלחת הקונגרס העולמי – פרלמנטרים יהודים

הכנסת ה-18, 29.6.2011

 

 

 למרות הנושאים המדיניים הבוערים שעל הפרק, אני מעדיף להתייחס לעניין לא פחות אקוטי ולטעמי אף יותר והוא מצבם של היהודים. בשנים האחרונות אנו עדים לדיון ער על טיב הקשר בין יהודי העולם ליהודי ישראל ומדינת ישראל; ובין יהודי העולם בינם לבין עצמם.

 

בעולם גלובלי בו כל אחד יכול לנטוש את זהותו ולהיות אזרח העולם; יהודים רבים, צעירים בעיקר שואלים את עצמם מה משמעות קיומנו כעם. רבים רואים בנו חברה המבוססת על עבר אתני משתף; או על עובדת לידתנו כיהודים. אחרים מנסים לצייר אותנו כעם המבסס על 'זהות שלילית': על חווית השואה וזיכרונה, או על מלחמה באנטישמיות ובשנאת האחר. 

 

האמת היא שלא אלו ולא אלו עמדו על סודו של העם היהודי. לאחרונה מרבים לדבר על "העמיות היהודית" או בביטוי האנגלי: ג'ואיש פיפלהוד (Jewish Peoplehood) "העמיות היהודית" מדגישה לא רק את מוצאנו המשותף או את זהותנו השלילית אלא גם את מחויבותנו לחיים יהודיים מלאים וערכיים יותר. יהדותנו אינה נבנית ממה אנחנו לא, אלא ממה אנחנו כן. השאלה המנחה אותנו בחיינו איננה 'למה אני יהודי'? או 'מיהו יהודי'? אלא- 'כיצד אני חי את חיי כיהודי'? כמובן, הגדרתם של החיים היהודים המלאים יותר נתונה לנו: ליחיד המגדיר בעצמו את צורת החיים היהודית שלו ובוחר בה. אנו בוחרים את זהותנו מתוך מרחב עמוק ומקיף של תרבות יהודית וציוויליזציה יהודית.

 

ארון הספרים היהודי הוא עשיר, פתוח ונגיש לכל. כל שעלינו לעשות הוא לפתח את הארון הזה ולהאיר מתוכו את יהדותנו שלנו כבחירה שתשתלב במארג של זהויות יהודיות רבות ומגוונות. כך למשל, זהותה של מדינת ישראל מושתתת על היותה מדינה יהודית ודמוקרטית.

 

עבורי, משמעותו של ביטוי זה היא שמדינת ישראל היא יהודית בגלל שהיא דמוקרטית והיא דמוקרטית בגלל שהיא יהודית. אין כאן ערכים סותרים,יש כאן ערכים משלבים. באופן אישי אני ציוני. זהותי היא ציונית. יתר על כן: אני יהודי של ציון.

 

בעולם היהדות שאני בחרתי ושבו גדלתי, ההגשמה של חיינו כעם בארץ מכורתנו, ארץ ציון וירושלים היא הגשמת היהדות, הגשמת יהדותי. אבות אבותיי עלו לארץ ישראל עוד טרם נודע מהי ציונות. בעבורי חיים יהודיים מלאים הם חיים בארץ ישראל שהיא חלק בלתי נפרד מהזהות היהודית. אבל, אני יכול להכיר ולהעריך יהודים שבחרו להם זהויות אחרות ממגוון הזהויות שהציוויליזציה היהודית מאפשרת.

ההזדמנות הזו, בה נפגשים אנו, חברי פרלמנט יהודים מישראל ומהעולם על בסיס של זהות חיובית, כאנשי חוק, כפרלמנטרים, היא הזדמנות מרגשת ומאתגרת. כמנהיגי ציבור, כולנו אחראים להמשך קיומו ושגשוגו של העם היהודי. אל לנו לנוח על זרי הדפנה, להתעלם מהבעיות ולהסיר מבט מההתבוללות התרבותית. הנוער היהודי בורח לנו. זוהי עבדה. האם נוכל בבוא היום להתחמק מאחריות?

 

חובתנו כלפי עמנו היא להמשיך ולחזק את הקשר בין קהילות יהודיות ברחבי העולם בינן לבין עצמן ובינן לבין הקהילה היהודית הגדולה היושבת כאן במדינת ישראל. בלי הקשר הזה, בלי ביקורי הקהילות, בלי הסיורים בישראל, ובלי טיולי השורשים והמחויבות לכל יהודי ברחבי העולם נחדל לחיות כעם וכמשפחה. אם לא נכיר זה את זה, ילדינו יגדלו מבוצרים בזהויות שונות ולא יצליחו לתקשר ביניהם. הם יהיו זרים אחד לשני. המפגש הזה, בין חברי הכנסת לבין חברי פרלמנט יהודיים מרחבי העולם הוא קריאת כיוון לחיזוק הקשר היהודי, על בסיס של מכנה משתף ועקרונות המשתפים לנו כפרלמנטרים יהודים. עלינו ללמוד ממפגש זה ולעודד גם את הדור הצעיר להמשיך ולשתף פעלה על בסיס יהודי משתף ומגוון ככל האפשר. 

 

מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים לא פשוטים ויהדות העולם עומדת בפני אתגרים תרבותיים מורכבים. אני סמוך ובטוח שלמרות האיומים מדינת ישראל תדע להגן על עצמה ועל ריבונותה. אבל משימת החינוך של דעת הקהל העולמית בעד זכותה של מדינת ישראל לריבונות ולכבוד ובעד זכותו המלאה של כל יהודי לחיות על פי דרכו ואמונתו הם אתגרים המשתפים לנו ולכם. הבה נעשה מאמץ עילאי להכרה עולמית בזכיות אלו. הבה נושיט יד לחזון יהודי חיובי, משתף וממשי.

 

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית