שלישי, 28 ינואר 2014 00:00

דברים בטקס הוקרה למורדי גטו ורשה

 

דברים בטקס הענקת אותות הוקרה למורדי גטו ורשה

הכנסת ה-18 26.7.2011

 

לא נולדתי לתוך ישראל העצמאית אבל גדלתי בירושלים וליוויתי מקרוב את הקמתה של מדינת ישראל. זכיתי לשרת בצבא ההגנה לישראל כקצין וכלוחם, השתתפתי במערכות ישראל אך אינני "גיבור".

 

מעולם לא עצרתי טנק עם בקבוק מולוטוב. לא לחמתי בידיים ריקות בתוך סמטאות ותעלות ביוב. לא התקוממתי אל מול הקלגסים מקצוענים ואכזרים כפי שרק הנאצים ידעו להיות.

אכן אינני גיבור, אבל יודע אני להעריך גבורה מהי. לוחמי מרד גטו ורשה: אלה העומדים אתנו היום, אלה שלא זכו לצאת משם חיים ומי שבחלוף השנים נאסף אל אבותיו, הם היו ועודם- גיבורים.

 

עוצמת ההתנגדות היהודית למען החירות ובשם החיים רוממה את רוחם של יהודים מדוכאים למודי יגון וסבל, מוות ושמד. שאיפת הנקם התעוזה למרוד בליבה של אימפריית הכיבוש הנאצית, הכוח לומר "עד כאן" השאירו על העם כולו רושם עז לדורות. לא רק העם היהודי עמד משתאה נוכח אלה שמרדו בחיה הנאצית בשיא כוחה, ללא סיכוי של ממש; מרידתם הטילה פחד ומורא גם בחיילי האס.אס. שהיססו לצעוד ברחובות ורשה.

 

מכובדיי.

 

מרד גטו ורשה הפך לסמלה המובהק של ההתנגדות היהודית. אולם מרד גטו ורשה לא היה המרד היחידי או צורת ההתנגדות היחידה. ההתנגדות היהודית לבשה אינספור צורות: התקפית וסבילה מקרב נוער ומקרב מבוגרים של פרטיזנים ושל אלו שהסתתרו, של  בעלי זקנים ופאות, של נגנים, רופאים, סופרים ובעלי מלאכה. כפי שכתב חיים גורי: "התנגד מי שהבריח כיכר לחם, התנגד מי שלימד בחשאי, התנגד מי שכתב והפיץ והזהיר וקרע אשליות. התנגד מי שהגניב ספר תורה, התנגד מי שזייף תעודות, התנגד מי שהבריח מארץ לארץ והתנגד מי שכתב את הקורות וגנזם".

 

מכובדיי.

 

גם אם נגדעה היד הקפוצה, גם אם הוכרע לפיד הגבורה שהאיר את שמי גטו ורשה לא היה זה לשווא. גטו ורשה הושמד אך אש התעוזה שבערה האירה לעם היהודי את דרכו כעמוד אש ועשן המאיר את חשכת הייסורים. בשעת מבחן עם הקמתה של מדינת ישראל, שאבו לוחמיה ומנהיגיה כוחות והשראה מאותם לוחמי סמטאות ותעלות הביוב, מאותם זורקי בקבוקי המולוטוב גם כשצעדו אל מותם. אנו חבים לכם ולגבורתכם על שהאירה את דרכנו, כאן, במדינת ישראל שקמה על חורבות הזוועה. אך לא רק מורשת של גבורה העברתם לנו. 

 

רבים מהלוחמים הפכו לבוניה של הארץ הזאת. לוחמי הגטאות ושאר המתנגדים היהודים שאתם נציגיהם המובהקים הצטרפו באופן ישיר למערכות ישראל. במו ידיכם טיפחתם את הארץ הזאת ובניתם אותה לתפארת. מדי שנה אנו מציינים את "יום הזיכרון לשואה ולגבורה" על המתח שבין קטבים שונים אלו. אני חושש שאת הגבורה זכרנו אך את הגיבורים שכחנו.

 

היום אנו מציינים אתכם הגיבורים. היום, ביזמתו של חה"כ אורי אורבך מעניקה כנסת ישראל ללוחמי המרד הגדול הזה אות הוקרה והערכה. אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי לעמוד במחיצתם של אחרוני הגיבורים ובני משפחותיהם.

 

אני נרגש ומתכבד להעניק לכם, כנציגי הלוחמים בחיה הנאצית את אות ההוקרה בשם העם בישראל ובשמה של כנסת ישראל.

 

היו ברוכים אחיי גיבורי התהילה.

 

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית